smula -blbost

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

ŽIVOTOPISY

WAYNE ROONEY

Wayne Rooney:

Wayne v reprezentačním dresu Anglie

    Wayne Rooney se narodil 24.října 1985 v Liverpoolu. Je to anglický útočník, který je považován za jednoho z nejtalentovanějších útočníků současnosti. V září 2005 byl dokonce zvolen svými profesionálními kolegy nejlepším mladým hráčem roku. Nyní působí v anglickém velkoklubu Manchester United a reprezentuje svou rodnou vlast. V minulé sezoně působil po boku Ruuda van Nistelrooye jako druhý útočník, ale po jeho přestupu do Realu Madrid je hlavním útočníkem United právě Rooney. V klubu nosí na zádech číslo osm a v reprezentaci devítku. Ačkoli se o něm vědělo již v roce 2002, poprvé jeho hvězda zazářila v roce 2004 na mistrovství Evropy v Portugalsku. Dokázal tam vstřelit čtyři góly. Anglický trenér Sven-Goran Eriksson přirovnával Rooneyho k takové legendě, jako je Brazilec Pelé.

    Rooney na sebe poprvé vážněji upozornil v říjnu roku 2002. Tehdy se stal nejmladším střelcem Premier League, když mu bylo pouhých 16 let a 360 dnů (tento rekord byl již doposud dvakrát překonán). Svůj první gól zaznamenal v barvách Evertonu.

    Rooney přepisoval fotbalové statistiky i v anglické reprezentaci. 12.února 2003 se stal nejmladším hráčem, který kdy oblékl dres anglické fotbalové reprezentace (tehdy mu bylo 17 let a 111 dní). Bylo to v přátelském zápase proti Austrálii. Tento rekord však byl brzy překonán a zasloužil se o to anglický mladík Theo Walcott. Rooney se stal také nejmladším střelcem Anglie, když mu bylo 17 let a 317 dnů.

    Svůj talent dokonale zúročil na Euro 2004 v Portugalsku, kde patřil k nejpříjemnějším překvapením turnaje. Rooney znovu přepisoval fotbalové statistiky, ačkoli tentokrát jeho rekord vydržel pouhé čtyři dny. 17.června 2004 se stal nejmladším střelcem v dějinách mistrovství Evropy, když se dvakrát trefil do sítě Švýcarska. Jeho rekord však neměl dlouhé trvání. Rooneyho rekord překonal hned o čtyři dny později švýcarský hráč Johan Vonlanthen, který vstřelil gól do sítě Francie. Rooney se však zranil ve čtvrtfinále proti domácímu Portugalsku a jeho Anglie byla následně vyřazena po penaltovém rozstřelu, který skončil 6:5 v neprospěch Anglie.

    Na MS 2006 v Německu se Rooney nemusel dokonce ani podívat. V ligovém zápase Chelsea Londýn – Manchester United (3:0) se Rooney vážně zranil a do začátku turnaje nebylo vůbec jisté, zda tuto velkolepou fotbalovou akci stihne. Rentgen odhalil vážnou zlomeninu nohy a počítalo se s tím, že Rooney mistrovství nestihne. Nakonec však na MS odletěl a tento fotbalový svátek stihl. Zpočátku se myslelo, že Rooney nenastoupí k žádnému zápasu v základní skupině, ale nakonec nastoupil již v druhém zápase proti Trinidadu a Tobagu, který Anglie vyhrála 2:0 a zajistila si postup do osmifinále. Rooney střídal v 58.minutě Michaela Owena a ačkoli neskóroval, fanoušci Anglie byli rádi, že vidí opět svoji hvězdu běhat po trávníku.

    V osmifinále proti Ekvádoru nastoupil Rooney v základní sestavě anglického mužstva a velmi aktivním výkonem pomohl Anglii k vítězství 1:0. Vše nasvědčovalo tomu, že je Rooney opět plně zdráv a dostává so do herní pohody. Ve čtvrtfinále proti Portugalsku šlápl na Ricarda Carvalha a viděl od rozhodčího Horacia Elizonda červenou kartu. Později se Rooney vyjádřil v tom smyslu, že šlápnutí na protihráče nebylo úmyslné. Anglie nakonec podlehla Portugalsku na pokutové kopy a se šampionátem se rozloučila.

    Rooneyho kariéra byla doposud poskvrněna momenty, ve kterých se Wayne nezachoval zrovna disciplinovaně. Se svou nedisciplinovaností se potýká dodnes. V Lize mistrů 2005/2006 neunesl Rooney verdikt rozhodčího v zápase Manchesteru s Villarrealem (0:0) a po ironickém zatleskání uviděl od rozhodčího Kima Miltona Nielsena červenou kartu a šel předčasně pod sprchy. Mnozí fotbalový experti se ho pokoušeli podpořit a jeho nevhodné chování přičítali jeho mládí. Rooney později řekl, že má své nervy pod kontrolou a nic podobného už nehrozí.

    Na MS 2006 v zápase se Švédskem byl Rooney střídán v 70.minutě utkání a své stáhnutí ze hry psychicky neunesl. Cestou na lavičku praštil do jednoho reklamního panelu a své kopačky rozzlobeně hodil na zem. Anglický trenér Sven-Goran Eriksson obhajoval chování svého svěřence v tom smyslu, že byl Rooney rozzlobený vůči svému výkonu na hřišti.

    Na MS 2006 však jeho nedisciplinovanost neskončila. Ve čtvrtfinále proti Portugalsku byl v 62.minutě zápasu vyloučen za šlápnutí na Ricarda Carvalha a většina odborníků se shoduje na tom, že právě Rooneyho vyloučení zapříčinilo vyřazení Anglie z turnaje. Po zápase byl Rooneyho zákrok vyšetřován disciplinární komisí FIFA a ta mu udělila stop na dva soutěžní zápasy v dresu Anglie a pokutu ve výši 5 000 Švýcarských franků (2 207 liber).

    Rooneyho osobní život byl také významně poznamenán mnohými články v tisku, které o Rooneym vypovídali, že navštěvuje prostitutky. Později to potvrdil i samotný hráč. V dubnu 2006 se v novinách objevilo, že Rooney dlužil L700 000 v hazardních hrách.

!!!!!Přísný zákaz kopírování životopisů na vlastní stránky a blogy!!!!!

Wayne Rooney:

Fotogalerie:

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.